A kutya vagy eb (Canis lupus familiaris) ujjon jr emls ragadoz llat, a szrke farkas (Canis lupus lupus) hziastott alfaja. Az egyetlen olyan llatfaj, amely tudomnyos nevben megkapta a familiaris, azaz a csaldhoz tartoz jelzt.
Ezenkvl tgabb rtelemben kutynak neveznek a kutyaflk (Canidae) csaldjn bell a valdi kutyaformk (Canini) nemzetsghez tartoz tbb ms fajt is: ilyenek pldul a kisfl kutya (Atelocynus microtis), az zsiai vadkutya (Cuon alpinus), a nyestkutya (Nyctereutes procyonoides), az afrikai vadkutya vagy hinakutya (Lycaon pictus) s az serdei kutya (Speothos venaticus). A hziastott kutyt mindezektl a hzikutya elnevezssel klnbztetik meg. Szcikknkben „kutya” alatt a hzikutya rtend.
A kutyk munkatrsknt vagy munkaeszkzknt (pldul: rkutyk, vadszkutyk, sznhzkutyk, vakvezetkutyk), terpis llatknt, hzi kedvencknt egyarnt szolgljk az embereket. Kelet-zsiban (vagy hnsg idejn a vilg tbbi rszn is) emberi tpllk is lehet bellk, ilyen a csau csau[1][2], br minden kutya ehet.
Elnevezsei s hasznlatuk
A kutya szavunk hangutnz eredet llathvogat szbl ered. Erre mutat sok alakvltozata: kucsa, kucsu, kucs, kuc. A magyartl fggetlenl kialakult, hasonl kutyahvogat szavak pldul a szerb s horvt kuci, az ukrn kucsu kucsu, az oszmn-trk kuukuu.
Az eb sz ugor kori rksgnk. A msik kt ugor nyelvben (manysi s hanti) a kutya neve emp. Az eb sz ma mr csak hivatalos s szaknyelvi szknt („ebad”, „ebtenyszt”), illetve egyes kifejezsek, szlsok s kzmondsok elemeknt hasznlatos („ebadta”, „ebihal”, „ebugatta”, „eben gubt cserl”, „ebek harmincadjra vet”, „ebl szerzett jszg ebl vsz”, „eb ura fak” stb.).[3]
A kutya hziastsnak trtnete
A kutya a farkas egy mra mr kihalt alfajnak[4] hziastsval (domesztikcijval) jtt ltre, amint azt mitokondrilis DNS-adatok is bizonytjk. [5] A hziasts kezdetnek idpontjt tudomnyos vitk vezik, de ltalban 10 000–100 000 vvel ezelttre teszik, vagyis a kutya a kzps kkorszak vagy az jkkorszak ta trsa az embernek. A hziasts kezdeteirl semmilyen dokumentum sem maradt fent, ezrt fkpp felttelezsekre, illetve rgszeti leletekre hagyatkozhatunk.[6] A nmetorszgi Oberkassel krnykn feltrtak egy hozzvetleg 33 ezer ves kutya-llkapcsot, amely a legkorbbi ismert hziastott llat maradvnya lehet, illetve Szibriban egy koponyt. A kt lelet azt a felttelezst tmasztja al, hogy a domesztikci egyszerre tbb helyen prhuzamosan ment vgbe.[7]
Mivel a kutya s az ember tbb tzezer ve egytt l, emiatt gyakran kzs genetikai nyomsnak voltak kitve, ezrt tbb hasonl genetikai vltozst lehet felfedezni a kt faj fejldsben.[8]
A kutya hziastsval kapcsolatos ksrletek
Beljajev-ksrlet
A Beljajev-ksrlet sorn kutyk hziastsval kapcsolatban rkkkal vgeztek ksrleteket. Kivlasztottak nhny hm s nstny rkt, s az emberrel bartsgosabbakat tenysztettk tovbb (ez volt az egyetlen szelekcis szempont). Nhny generci utn egyre tbb kutyra jellemz viselkedsi s kls jegy jelent meg a populciban.[9]
Az ELTE ksrlete
Az ELTE munkatrsai 2002 s 2003 kztt 13 farkas s 11 kutyaklykt neveltek fel csaldi krlmnyek kztt. A ksrletet Horkai Zoltn szeldtett farkasai ihlettk (br korbban mr a Kszv Ember fiai cm film forgatshoz is szeldtettek farkasklykket).
A farkasklykket az nknt vllalkozk sajt otthonukban neveltk 5 napos koruktl kezdve napi 20-22 rt egytt tltve (ide rtve az egytt alvst is). A program folyamn a klykk rszt vettek a nevelik sszes napi programjban.[10]
Wolf Science Center-ben zajl ksrlet
A Bcsi Egyetem s a bcsi llatorvosi Egyetem Virnyi Zsfia vezetsvel a Wolf Science Centerben 2008-ta tart 14 farkast s 13 kutyt, a farkashoz hasonl falkakrlmnyek kztt. A kutats clja a farkasok s kutyk kzssgi viselkedsnek sszehasonltsa, amikor az ember nem veszi t a vezet szerept.[11][12]
A domesztikci szakaszai
kb. 15 000 ve: ltalnosan, farkasfajttl klnbz mdon az ember kzelben l llatokban cskken az ember irnti agresszi.
kb. 14–15 000 ve: az ember letelepedett letmdot alakt ki, ezzel prhuzamosan elkezddik a farkasflk irtsa, gy n a falkk szaporodsi izolcija, kialakulnak helyi vltozatok.
Kr. u. 1. szzad: Columella olyan kutyk tenysztst javasolja, melyek megjelensi formja eltr a farkastl (pl. a psztorkutya legyen fehr, a juhszkutya legyen fekete)
19. szzad vge: a tudatos, fajta szerint szelektlt kutyatenyszts kezdete (1873: az els ebtenyszt egyeslet Nagy-Britanniban) klnbz, de hasonl karakter egyedek).
Kutyafajtk
A kutyk nagyon sok mdon segtik az embert. Minden feladathoz ms a kutya optimlis testfelptse, illetve viselkedse.[13] A vilgon az FCI mintegy 430 kutyafajtt tart nyilvn, s a mai napig folyik j fajtk kitenysztse. Ezek kzl egyre kevesebbet hasznlnak arra a clra, amire kitenysztettk ket, gy egyre tbb fajta vlik kett killtsi s munka vrvonalra (pldul a nmet juhsz s a labrador retriver).[14] Az eredeti feladatok eltnsvel a tenysztsi szempontokbl is eltnik az eredeti tenysztsi cl. Pldul napjainkban egyre tbb psztorkutya fajta a nyjak rzse s terelse helyett rz-vd szerepkrben szerepel[15]. A kutyknl megklnbztetik a kt vagy tbb fajta keresztezdsbl szrmaz a keverkeket s a fajtatiszta egyedeket. Utbbiakat trzsknyvi nyilvntartsba veszik. Az azonos fajtj egyedeket kzs kls s bels jellemzk (gynevezett vzenjegyek) ktik ssze a kzs szrmazson kvl. Ezeket a fajtastandard tartalmazza. A fajtajegyek nmelyike negatvan hathat a kutya egszsgre, ilyen rizikfaktor pldul a spnielek hossz fle. Ms kls jellemzk egyenesen genetikai rendellenessgknt foghatk fel, pldul a meztelenkutyk kevs szrzete. A kt fajtiszta kutya szndkos keresztezsbl szletett kutykat gyakran fajtakeresztezettnek nevezik.
A kutyafajtk felosztsa
A kutyafajtkat tz csoportba osztottk. Ezeket megjelens vagy szerep alapjn alaktottk ki. A tz csoport:
I. fajtacsoport: psztor- s juhszkutyk
II. fajtacsoport: schnauzerek, pinscherek, rz-vd ebek, masztiffok
III. fajtacsoport: terrierek
IV. fajtacsoport: tacskk
V. fajtacsoport: spitzek s si tpus kutyk
VI. fajtacsoport: kopk, vrebek
VII. fajtacsoport: vizslk, szetterek
VIII. fajtacsoport: vzi vadszok
IX. fajtacsoport: trsasgi kutyk
X. fajtacsoport: agarak
|